indian flag অসম চৰকাৰ
sitemap sitemap sitemap
Emblem

লোকসেৱাৰ অধিকাৰ

এক বিস্তৃত নাগৰিক মঞ্চ

প্রশাসনিক সংশােধনী, প্রশিক্ষণ, পেঞ্চন আৰু ৰাজহুৱা অভিযােগ বিভাগৰ এক পদক্ষেপ

Xohari

আপোনাৰ সেৱাৰ বিষয়ে জানক

বাৰ্ষিক পাট্টাৰ পৰা ম্যাদী পাট্টালৈ ভূমি ৰূপান্তৰ

  1. তৰা (*) চিহ্ন থকা প্ৰত্যেকটো ক্ষেত্রই অনিবার্য তথা পূৰণ কৰা বাধ্যতামূলক।
  2. আবেদন পত্ৰ জমা দিয়াৰ সময়ত আপলোড কৰিবলগীয়া নথিপত্ৰৰ আকাৰ ২ এমবিত কৈ অধিক হ'ব নালাগিব লগতে পিডিএফ জেপিইজি আৰ্হি হোৱাটো বাঞ্ছনীয়। অন্যান্য আৰ্হি গ্ৰহণ কৰা নহ'ব।

যোগ্যতাৰ মাপকাঠী :

  1. ভূমিৰ সীমাৰেখা নিৰ্ধাৰণ আৰু প্ৰকৃততে নিৰীক্ষণ কৰা উচিত
  2. ভূমি এনেকুৱা এখন গাঁওত হ'ব লাগিব য'ত, স্থিতি নিৰীক্ষণ, সমীক্ষণ, মেপিং তথা বৰ্গীকৰণৰ সুবিধা উপলব্ধ
  3. ভূমিত প্ৰকৃতপক্ষে স্থায়ী আবাসিক উদ্দেশ্যৰ বাবে দখল নাইবা কিছুমান স্থায়ী ফচলৰ সৈতে কৃষিকাৰ্য্য কৰা উচিত
  4. এ এল আৰ আৰ, ১৮৮৬ ৰ অধীনত নিৰ্মিত বসতি নিয়মৰ ২৩ নং বিধিত উল্লেখ অনুযায়ী, চৰকাৰৰ পৰা বিশেষ আদেশ অবিহনে ৰাজ্য বা কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা পথৰ লগতে ৩৫ ফুট আৰক্ষণৰ এটা শৃংখলৰ (৬৬ ফুট) ভিতৰত ভূমিৰ ক্ষেত্ৰত কোনো ধৰণৰ নতুন ম্যাদীপট্টা সময়ে সময়ে জাৰি কৰা নহ’ব ।
  5. বিচৰাধীন মাটিৰ দখল বা প্ৰত্যক্ষ শিৰোনামক লৈ কোনো ধৰণৰ বিবাদ থাকে, তেনেহ’লে কোনো নতুন ম্যাদী পট্টা প্ৰস্তাৱ বা জাৰি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া নহ’ব।
  6. খনন পট্টাত সামৰি লোৱা বা চহৰ এলেকাৰ ভিতৰত বা চহৰ এলেকাৰ পৰা ২ মাইলৰ ভিতৰত বা চহৰ এলেকাৰ পৰা এনে ধৰণৰ দূৰত্বত অৱস্থিত ভূমিৰ বাবে কোনো নতুন ম্যাদী পট্টা প্ৰস্তাৱ বা জাৰি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া নহ’ব, চৰকাৰৰ বিশেষ আদেশৰ অধীনত আৰু এনে অধিহাৰ পৰিশোধ কৰাৰ বাহিৰে, ৰাজ্য চৰকাৰে সময়ে সময়ে অৱগত কৰাৰ লগতে নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰিও বাৰ্ষিক পট্টাক ম্যাদী পট্টালৈ ৰূপান্তৰ কৰা ক্ষেত্ৰত কেতবোৰ সীমাবদ্ধতা :-

  • বসতি ধাৰীৰ পৰিয়ালৰ হাতত ইতিমধ্যে থকা সময়ে সময়ে ভূমিকে ধৰি সংশোধিত অসম ভূমি ধাৰণৰ ওপৰত চিলিং নিৰ্ধাৰণ আইন, ১৯৫৬ ৰ বিধান অনুসৰি, গ্ৰামাঞ্চলত ৰখাৰ অনুমতি দিয়া সৰ্বোচ্চ এলেকা।
  • গ্ৰাম্য অঞ্চলত বাৰ্ষিক পাট্টাক ম্যাদী পাট্টালৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ অনুমতি দিয়াৰ সময়ত, লোক নিৰ্মাণ বিভাগ (পথ)/ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ কেন্দ্ৰৰেখাৰ পৰা ২২.৫ মিটাৰ(৭৫ ফুট) ভিতৰত নপৰা আৰু পথসমূহৰ কেন্দ্ৰৰেখাৰ পৰা ১৫ মিটাৰ (৫০ ফুট) ভিতৰত নপৰা কোনো মাটিৰ অংশ লোক নিৰ্মাণ বিভাগ (পথ)/ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ বাহিৰে অন্য পথক সময়ে সময়ে ৰূপান্তৰিত কৰা হ’ব।
  • ৰূপান্তৰৰ বাবে আবেদন কৰা মাটি প্ৰকৃত বাৰ্ষিক পাট্টাধাৰী বা তেওঁৰ আইনী উত্তৰাধিকাৰীৰ নামত হ’ব লাগে। নিয়ম উলংঘা কৰি হস্তান্তৰ কৰা বাৰ্ষিক পাট্টা ভূমিৰ অংশৰ বাবে কোনো ধৰণৰ ৰূপান্তৰ গ্ৰহণ কৰা নহয় ।

সমৰ্থনকাৰী নথিপত্ৰসমূহ:

  1. ভূমি ৰা়জহৰ শেহতীয়া ৰচিদ
  2. বাৰ্ষিক পাট্টাৰ প্ৰতিলিপি
  3. সঠিক সীমা নিৰ্ধাৰণৰ সৈতে নিৰীক্ষণ (ট্ৰেচ) মেপ
  4. অনুসূচিত ভূমিৰ বাবে চিঠাৰ প্ৰতিলিপি
  5. আবেদনকাৰীৰ পৰিচয় প্ৰমাণ পত্ৰ

সেৱা বিতৰণৰ নিৰ্ধাৰিত সময়সীমা - ৯০ কৰ্মদিন

মাচুল

  1. গ্ৰাম্যাঞ্চলৰ বাবে মাচুল - বিনামূলীয়া
  2. চহৰাঞ্চলৰ বাবে মাচুল- চহৰাঞ্চলৰ বাবে প্ৰতি কঠাত ৫০০ টকা বা ইয়াৰ অংশৰ বাবে সৰ্বাধিক মাচুল ৫০০০ টকা
  3. সেৱাৰ মূল্য (পি.এফ .চি/চি.এছ.চিৰ মাধ্যমেৰে) - ৩০ টকা
  4. ছপা মুল্য (পি.এফ .চি/চি.এছ.চিৰ মাধ্যমেৰে কৰা যিকোনো মুদ্ৰণৰ ক্ষেত্ৰত ) - প্ৰতি পৃষ্ঠাত ১০ টকা
  5. স্কেনিং মুল্য (পি.এফ .চি/চি.এছ.চিত স্কেন কৰা নথিপত্ৰৰ ক্ষেত্ৰত)- প্ৰতি পৃষ্ঠাত ৫ টকা