indian flag অসম চৰকাৰ
sitemap sitemap sitemap
Emblem

লোকসেৱাৰ অধিকাৰ

এক বিস্তৃত নাগৰিক মঞ্চ

প্রশাসনিক সংশােধনী, প্রশিক্ষণ, পেঞ্চন আৰু ৰাজহুৱা অভিযােগ বিভাগৰ এক পদক্ষেপ

Xohari

আপোনাৰ সেৱাৰ বিষয়ে জানক

অনুসূচিত জাতি প্ৰমাণপত্ৰ

পজ্ঞীয়ন কৰক
  1. আবেদনকাৰী গৰাকী যদি পঞ্জীয়নভূক্ত নহয় তেন্তে মূখ্যপৃষ্ঠাত থকা পঞ্জীয়ন টেবত ক্লিক কৰাটো প্ৰয়োজন আৰু তাৰপিছত আৱশ্যকীয় ঠাইসমূহ সম্পূৰ্ণ নাম, মোবাইল নম্বৰ, ইমেইল আইডি (বাধ্যতামূলক নহয়), ৰাজ্য আৰু পাছৱৰ্ড আদিৰে পৰিপূৰ্ণ কৰি পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰিব।
  2. তাৰপিছত, আবেদনকাৰীয়ে নিজ পৰিচয় পত্ৰেৰে সৈতে লগ ইন কৰিবলৈ লগ ইন টেব ক্লিক কৰাটো প্ৰয়োজন।
  3. সিস্টেমত (কম্পিউটাৰ/লেপটপ)লগ ইন কৰা পিছত, আবেদনকাৰীয়ে (পুৰুষ/মহিলা) অনলাইন আবেদন টেব ক্লিক কৰাটো প্ৰয়োজন, লগতে তেওঁলোকে আবেদন কৰিব বিচৰা সেৱা নিৰ্বাচন কৰি আৱশ্যকীয় টেবৰ মাধ্যমেৰে যোৱাৰ পিছত এপ্লাই বাটনত (আবেদন) ক্লিক কৰিব লাগিব।
  4. আবেদনকাৰীয়ে প্ৰপত্ৰ পূৰণ কৰাৰ লগতে সকলো আৱশ্যকীয় নথি-পত্ৰ আপলোড কৰিব লাগিব।
  5. প্ৰপত্ৰখন সফলতাৰে জমা হোৱাৰ পিছত, আবেদন প্ৰসংগ সংখ্যা সম্বলিত এখন স্বীকৃতি প্ৰস্তুত হ’ব। তাৰপিছত আবেদন পত্ৰখন পৰৱৰ্ত্তী প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে উচ্চপদস্থ বিষয়ালৈ প্ৰেৰণ কৰিব। এই সকলো তথ্য আবেদনকাৰীক এছ.এম.এছ আৰু মেইলৰ জৰিয়তে অৱগত কৰিব।
  6. আবেদনকাৰীয়ে ট্ৰেক বাটনত ক্লিক কৰি আবেদন প্ৰসংগ সংখ্যা এন্টাৰ (প্ৰৱেশ) কৰিলেই আবেদন পত্ৰৰ অৱস্থান লক্ষ্য কৰাৰ লগতে নিৰীক্ষণ কৰিব পাৰিব।
  7. অনলাইন আবেদন কৰা সময়ত যদিহে কোনো বিসংগতি বা অমিল পোৱা যায়, তেন্তে আবেদনকাৰীয়ে অনলাইন আবেদন পত্ৰখনত আৱশ্যকীয় সংশোধন কৰিব পাৰিব নাইবা নতুনকৈ অনলাইন আবেদন কৰিব লাগিব। এই সন্দৰ্ভত আবেদনকাৰীয়ে সম্পৰ্কীয় বিষয়াৰ দ্বাৰা এছ.এম.এছ আৰু মেইল লাভ কৰিব।
  8. প্ৰমাণ পত্ৰৰ বাবে আবেদন কৰা প্ৰাৰ্থীগৰাকী যদি স্বায়ত্ব শাসিত এলেকাৰ আৱাসী হয় তেন্তে, পৰৱৰ্ত্তী প্ৰক্ৰিয়া অবিহনে আবেদন জমা দিয়াৰ ৩০ দিনৰ ভিতৰত প্ৰমাণ পত্ৰ প্ৰদান কৰা হয়। এই বিষয়ে আবেদনকাৰীক এছ.এম.এছ আৰু মেইলৰ জৰিয়তে অৱগত কৰা হয়।
  9. প্ৰমাণ পত্ৰৰ বাবে আবেদন কৰা প্ৰাৰ্থীগৰাকী যদি সাধাৰণ ঠাইৰ আৱাসী হয় তেন্তে, পৰৱৰ্ত্তী প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে নিৰীক্ষণ কৰা হ’ব। যদিহে এই নিৰীক্ষণ প্ৰক্ৰিয়া অসফল হয়, তেনেহ’লে শুধৰণি সন্দৰ্ভত যিকোনো প্ৰশ্ন আবেদনকাৰীক প্ৰেৰণ কৰা আৱশ্যক। এই ক্ষেত্ৰত আবেদনকাৰীয়ে এছ.এম.এছ আৰু মেইল লাভ কৰিব।
  10. যদি সকলো প্ৰক্ৰিয়া শুদ্ধ হয় তেন্তে, ৩০ দিনৰ ভিতৰত প্ৰমাণ পত্ৰৰ কাম সম্পন্ন হৈ উঠিব বুলি প্ৰাৰ্থীগৰাকীয়ে এছ.এম.এছ আৰু মেইল লাভ কৰিব।
  11. আবেদনকাৰীয়ে এ.আৰ.টি.পি.এছ. পোৰ্টেলৰ পৰা অনুসূচিত জাতিৰ প্ৰমাণ পত্ৰ ডাউনল’ড কৰাটো আৱশ্যক।

    সহায়ক নথি পত্ৰ :

    1. NRC 1951 মতে লিগেচী তথ্যৰ নকল
    2. স্থানীয় বাসিন্দাৰ প্ৰমানপত্ৰ (PRC)
    3. পিতৃৰ জাতি প্ৰমানপত্ৰ নাইবা পৰিয়ালৰ আন কাৰোবাৰ
    4. গাওঁ অঞ্চলৰ বাবে গাওঁবুঢ়়াৰ প্ৰমানপত্ৰ, চহৰ অঞ্চলৰ বাবে ৱাৰ্ড আয়ুক্তৰ প্ৰমানপত্ৰ
    5. যদি আবেদনকাৰীৰ পিতৃ মাতৃক আগতেই জাতিৰ প্ৰমানপত্ৰ দিয়া হৈছে
    6. পঞ্চায়ত/জাতি উন্নয়ন পৰিষদৰ সভাপতিৰ অনুমোদন
    7. প্ৰয়োজনীয় অন্য নথি

    নির্ধাৰিত সময়সীমা : ৩০ দিন

    মাচুল :

    1. বিধিবদ্ধ মাচুল - শূন্য
    2. সেৱা মাচুল (PFC/CSC ৰ জৰিয়তে) - ৩০ টকা
    3. ছপা খৰচ (PFC/CSC ৰ জৰিয়তে) - প্ৰতি পৃষ্ঠাত ১০ টকা
    4. স্কেনিং খৰচ (PFC/CSC ৰ জৰিয়তে) - প্ৰতি পৃষ্ঠা ৫ টকা