indian flag অসম চৰকাৰ
sitemap sitemap sitemap search
Emblem

লোকসেৱাৰ অধিকাৰ

এক বিস্তৃত নাগৰিক মঞ্চ

প্রশাসনিক সংশােধনী, প্রশিক্ষণ, পেঞ্চন আৰু ৰাজহুৱা অভিযােগ বিভাগৰ এক পদক্ষেপ

Xohari

আপোনাৰ সেৱাৰ বিষয়ে জানক

নিয়োগ বিনিময়ত নিয়োগ সন্ধানকাৰীৰ পঞ্জীয়ন

পজ্ঞীয়ন কৰক
আধাৰ ভিত্তিক পঞ্জীয়নৰ বাবে:
  1.  অসমত স্থায়ীভাবে বসবাস কৰা ১৪ বছৰৰ  উৰ্দ্ধৰ সকলো নাগৰিকক,  নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত  নাম পঞ্জীয়নৰ বাবে  যোগ্য বুলি বিবেচিত কৰা হয়। 
  2.  প্ৰাৰ্থীগৰাকীক কেৱল নিজ ৰাজ্যত, য'ত তেওঁ জিলাৰ ক্ষেত্ৰাধিকাৰৰ ভিতৰত স্থায়ী আৱাসী,সেই ঠাইৰ কোনো এটা নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত  নাম পঞ্জীয়নৰ বাবে  তেওঁক যোগ্য বুলি বিবেচিত কৰা হয়। 
  3.  যিসকল আবেদনকাৰী ইতিমধ্যে কোনো কৰ্মত কৰ্মৰত তথাপিও  উন্নতমানৰ সংস্থাপনৰ সন্ধানত আছে, তেওঁ নিযোক্তাৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা “অনুজ্ঞা পত্ৰৰ” নিৰ্মাণৰ পিছতহে  পঞ্জীভূক্ত হ'ব লাগিব। 
  4.  সকলো  পাঠ্যপুথিতেই তৰা চিহ্ন (*) থকাটো বাধ্যতামূলক।
  5.  অনুগ্ৰহ কৰি সকলোবোৰ শিক্ষাগত অৰ্হতাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ (নিম্ম মাধ্যমিকৰ পৰা উচ্চ মাধ্যমিকলৈ সকলোবোৰ মাৰ্কশ্বীট আৰু প্ৰমাণ পত্ৰ)একেটা পি.ডি.এফতে স্কেন কৰি, এটা পি.ডি.এফ হিচাপেই আপলোড কৰে যেন।
  6. আবেদন পত্ৰখন সফলতাৰে জমা দিয়াৰ পিছত, নিয়োগ-বিনিময় পত্ৰখন (X-১০)  আবেদনকাৰীৰ পঞ্জীকৃত ই-মেইলত জাৰী কৰা হ'ব।
  7. প্ৰত্যেক পঞ্জীয়কে নিজ পঞ্জীয়ন পত্ৰত উল্লেখিত  নিয়ম অনুসৰি তিনি বছৰৰ ভিতৰত এবাৰ সংশ্লিষ্ট নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত পঞ্জীয়ন নৱীকৰণ কৰিব লাগিব।
  8. অনুগ্ৰহ ম্যাদ সমাপ্ত হোৱাৰ পিছতো  পঞ্জীয়নৰ নৱীকৰণ কৰিবলৈ অসফল হোৱাৰ বাবে পঞ্জীয়ন  বাতিল কৰি,  পিছত  নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত  থকা পঞ্জীয়ন বহীৰ পৰা আঁতৰাই দিয়া  হ'ব ।
  9. যিকোনো পৰিস্থিতিতেই  নিৰ্ধাৰিত  মাহ আৰু অনুগ্ৰহ ম্যাদৰ সমাপ্তিৰ পিছত পঞ্জীয়নৰ নৱীকৰণৰ বাবে কোনো ধৰণৰ  বিচাৰ-বিবেচনা কৰা নহ'ব ।
আধাৰহীন ভিত্তিক পঞ্জীয়নৰ বাবে:
  1. অসমত স্থায়ীভাবে বসবাস কৰা ১৪ বছৰৰ  উৰ্দ্ধৰ সকলো নাগৰিক, (০৫-০৭-১৯৭১ তাৰিখৰ  কাৰ্যালয় স্মাৰকপত্ৰ নং- E/P-344/41472 অনুসৰি)  নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত তেওঁলোকৰ নাম পঞ্জীয়ন কৰা ক্ষেত্ৰত যোগ্য বুলি বিবেচিত কৰা হয়।
  2. প্ৰাৰ্থীগৰাকীক কেৱল নিজ ৰাজ্যত, য'ত তেওঁ জিলাৰ ক্ষেত্ৰাধিকাৰৰ ভিতৰত স্থায়ী আৱাসী,সেই ঠাইৰ কোনো এটা নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত  নাম পঞ্জীয়নৰ বাবে  তেওঁক যোগ্য বুলি বিবেচিত কৰা হয়। 
  3. যিসকল আবেদনকাৰী ইতিমধ্যে কোনো কৰ্মত কৰ্মৰত তথাপিও  উন্নতমানৰ সংস্থাপনৰ সন্ধানত আছে, তেওঁ নিযোক্তাৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা “অনুজ্ঞা পত্ৰৰ” নিৰ্মাণৰ পিছতহে  পঞ্জীভূক্ত হ'ব লাগিব। 
  4. এবাৰ প্ৰাৰ্থীয়ে অনলাইন পঞ্জীয়ন  আৰু আবেদন পত্ৰখন আৱশ্যকীয় তথ্যেৰে পৰিপূৰ্ণ কৰা পিছত, আবেদনকাৰী পুৰুষ/মহিলাগৰাকী সকলো প্ৰকৃত নথিপত্ৰৰ শাৰিৰীক পৰীক্ষণৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত তাৰিখ তথা সময়সীমাৰ  বিষয়ে অৱগত কৰি  এখন স্বীকৃতি ৰচিদ জাৰী কৰিব।
  5. আবেদনকাৰী প্ৰাৰ্থীগৰাকীয়ে নিৰ্ধাৰিত তাৰিখ তথা সময়সীমাৰ ভিতৰত  সকলো মূল নথিপত্ৰ নিৰীক্ষণৰ বাবে সংশ্লিষ্ট নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত  ব্যক্তিগতভাবে যোৱাটো আৱশ্যক।
  6. সকলো  পাঠ্যপুথিতেই তৰা চিহ্ন (*) থকাটো বাধ্যতামূলক।
  7. অনুগ্ৰহ কৰি সকলোবোৰ শিক্ষাগত অৰ্হতাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ (নিম্ম মাধ্যমিকৰ পৰা উচ্চ মাধ্যমিকলৈ সকলোবোৰ মাৰ্কশ্বীট আৰু প্ৰমাণ পত্ৰ)একেটা পি.ডি.এফতে স্কেন কৰি, এটা পি.ডি.এফ হিচাপেই আপলোড কৰে যেন।
  8. শাৰীৰিক পৰীক্ষণৰ পিছত যদি নথিপত্ৰ আৰু প্ৰমাণ পত্ৰ ক্ৰম অনুসৰি লাভ কৰা যায়, তেনেহ'লে এখন নিয়োগ-বিনিময় পত্ৰ (X-১০)  জাৰী কৰা হ'ব। আবেদনকাৰীয়ে তেওঁলোকৰ ই-মেইলৰ মাধ্যমেৰে নিয়োগ-বিনিময় পত্ৰখন লাভ কৰিব।
  9. প্ৰত্যেক পঞ্জীয়কে নিজ পঞ্জীয়ন পত্ৰত উল্লেখিত  নিয়ম অনুসৰি তিনি বছৰৰ ভিতৰত এবাৰ সংশ্লিষ্ট নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত  ব্যক্তিগতভাবে গৈ নাইবা অনলাইনযোগে পঞ্জীয়নৰ নৱীকৰণ কৰিব লাগিব। পঞ্জীয়কক তিনি মাহৰ সময় প্ৰদান কৰা হয়।
  10. অনুগ্ৰহ ম্যাদ সমাপ্ত হোৱাৰ পিছতো  পঞ্জীয়নৰ নৱীকৰণ কৰিবলৈ অসফল হোৱাৰ বাবে পঞ্জীয়ন  বাতিল কৰি,  পিছত  নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত  থকা পঞ্জীয়ন বহীৰ পৰা আঁতৰাই দিয়া হ'ব ।
  11. যিকোনো পৰিস্থিতিতেই  নিৰ্ধাৰিত  মাহ আৰু অনুগ্ৰহ ম্যাদৰ সমাপ্তিৰ পিছত পঞ্জীয়নৰ নৱীকৰণৰ বাবে কোনো ধৰণৰ  বিচাৰ-বিবেচনা কৰা নহ'ব ।
আধাৰ ভিত্তিক পঞ্জীয়নৰ বাবে:
সহায়ক নথি পত্ৰ :
  1. বয়সৰ প্রমাণ : জন্মৰ প্রমান পত্র/এইচ.এছ.এল.চিৰ এডমিট/বিদ্যলয়ৰ প্রমাণ পত্র (উল্লেখিত নথিপত্ৰসমূহৰ ভিতৰত যিকেনো এখন প্ৰমাণ পত্ৰ বাধ্যতামূলক)
  2. আৱাসৰ প্ৰমাণঃ
    1. যিসকল প্ৰাৰ্থীৰ নিজ ৰাজ্যৰ ভিতৰত স্থায়ী আৱাসিক ঠিকনাৰ সৈতে আধাৰ কাৰ্ড আছে, তেওঁলোকক ১৯/০৭/২১ তাৰিখে (দিশপুৰ) জাৰী কৰা , ভাইদ সংখ্যা এছ.কে.ই.  ৪২/২০২১/৩২   ৰ কাৰ্যালয় স্মাৰক অনুসৰি,  নিয়োগ-বিনিময় কেন্দ্ৰত নোযোৱাকৈ অনলাইন পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ'ব।
    2. ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ (নিজৰ নাইবা অভিভাৱকৰ), চিঠা / জমাবন্দীৰ  প্ৰতিলিপি (নিজৰ নাইবা অভিভাৱকৰ) , পাৰপত্ৰৰ প্ৰতিলিপি (নিজৰ নাইবা অভিভাৱকৰ), নিৰ্বাচনী তালিকা/এপিক কাৰ্ডৰ প্ৰমাণিত প্ৰতিলিপি (নিজৰ নাইবা অভিভাৱকৰ)
  3. শিক্ষাগত অৰ্হতাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ- উত্তীৰ্ণৰ প্ৰমাণ পত্ৰ (এছ) আৰু মাৰ্কশ্বীট (এছ)
  4. অনুসূচিত জাতি/অনুসূচিত জনজাতি/অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণী/এম.ও.বি.চি/আৰ্থিকভাবে দুৰ্বল শ্ৰেণী আদি প্ৰাৰ্থীৰ ক্ষেত্ৰত জাতিগত প্রমাণ পত্র বাধ্যতামূলক
  5. প্ৰতিবন্ধকতা প্ৰাৰ্থীৰ ক্ষেত্ৰত পদক্ষ কর্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা প্ৰতিবন্ধকতাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ
  6. অতিৰিক্ত অৰ্হতাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ  (যদিহে আছে)
  7. অভিজ্ঞতাৰ প্রমাণ পত্র (যদিহে আছে)
  8. অনা-উচ্চস্তৰীয় স্তৰৰ প্রমাণ পত্র
  9. আধাৰ কাৰ্ড (বাধ্যতামূলক নহয়)

আধাৰহীন ভিত্তিক পঞ্জীয়নৰ বাবে:
সহায়ক নথি পত্ৰ :
  1. বয়সৰ প্রমাণ : জন্মৰ প্রমান পত্র/এইচ.এছ.এল.চিৰ এডমিট/বিদ্যলয়ৰ প্রমাণ পত্র (উল্লেখিত নথিপত্ৰসমূহৰ ভিতৰত যিকেনো এখন প্ৰমাণ পত্ৰ বাধ্যতামূলক)
  2. আৱাসৰ প্ৰমাণঃ ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ (নিজৰ নাইবা অভিভাৱকৰ), চিঠা / জমাবন্দীৰ  প্ৰতিলিপি (নিজৰ নাইবা অভিভাৱকৰ) , পাৰপত্ৰৰ প্ৰতিলিপি (নিজৰ নাইবা অভিভাৱকৰ), নিৰ্বাচনী তালিকা/এপিক কাৰ্ডৰ প্ৰমাণিত প্ৰতিলিপি (নিজৰ নাইবা অভিভাৱকৰ)
  3. শিক্ষাগত অৰ্হতাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ- উত্তীৰ্ণৰ প্ৰমাণ পত্ৰ (এছ) আৰু মাৰ্কশ্বীট (এছ)
  4. অনুসূচিত জাতি/অনুসূচিত জনজাতি/অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণী/এম.ও.বি.চি/আৰ্থিকভাবে দুৰ্বল শ্ৰেণী আদি প্ৰাৰ্থীৰ ক্ষেত্ৰত জাতিগত প্রমাণ পত্র বাধ্যতামূলক
  5. প্ৰতিবন্ধকতা প্ৰাৰ্থীৰ ক্ষেত্ৰত, কাৰ্যদক্ষ কর্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা প্ৰতিবন্ধকতাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ
  6. অতিৰিক্ত অৰ্হতাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ  (যদিহে আছে)
  7. অভিজ্ঞতাৰ প্রমাণ পত্র (যদিহে আছে)
  8. অনা-উচ্চস্তৰীয় স্তৰৰ প্রমাণ পত্র
নির্ধাৰিত সময়সীমা : ৩ দিনৰ ভিতৰত

মাচুল : 

  1. বিধিবদ্ধ মাচুল: শূন্য
  2. সেৱা মাচুল (PFC/CSC ৰ জৰিয়তে) - ৩০ টকা
  3. ছপা খৰচ (PFC/CSC ৰ জৰিয়তে) - প্ৰতি পৃষ্ঠাত ১০ টকা
  4. স্কেনিং খৰচ (PFC/CSC ৰ জৰিয়তে) - প্ৰতি পৃষ্ঠা ৫ টকা