indian flag অসম চৰকাৰ
sitemap sitemap sitemap মুখ্য সমললৈ যাওক
Emblem

লোকসেৱাৰ অধিকাৰ

এক বিস্তৃত নাগৰিক মঞ্চ

প্রশাসনিক সংশােধনী, প্রশিক্ষণ, পেঞ্চন আৰু ৰাজহুৱা অভিযােগ বিভাগৰ এক পদক্ষেপ

Xohari

আপোনাৰ সেৱাৰ বিষয়ে জানক

চৰকাৰী খাছ আৰু চিলিং উদ্বৃত্ত ভূমিৰ নিস্পত্তি

যোগ্যতাৰ মাপকাঠী:

গ্ৰাম্য কৃষিভূমিৰ বাবে:

এজন খিলঞ্জীয়াৰ নামত বা পৰিয়ালৰ নামত ৰাজ্যৰ যিকোনো ঠাইত ভাড়াতীয়া বা মালিক হিচাপে কোনো ধৰণৰ মাটি নাথাকে কাৰণ খেতিৰ বাহিৰে তেওঁৰ আন কোনো জীৱিকাৰ উপায় নাই। 

এজন খিলঞ্জীয়া ভূমিহীন খেতিয়ক অৰ্থাৎ যিজন ব্যক্তিয়ে প্ৰকৃততে নিজে  খেতি কৰে আৰু যাৰ জীৱিকা মূলতঃ খেতি।

বানপানী, খহনীয়া, ভূমিকম্প আৰু প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ বাবে ভূমিহীন হৈ পৰা এজন থলুৱা মাটিৰ মালিক কৃষক

এজন খিলঞ্জীয়া ভূমিহীন খেতিয়ক যি অনুসূচিত জাতি/অনুসূচিত   জনজাতি/অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণী/সংখ্যালঘু আৰু অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণী সম্প্ৰদায়ৰ অন্তৰ্গত

এজন খিলঞ্জীয়া ব্যক্তি, যাৰ নামত ৰাজ্যত বসবাস কৰা তেওঁ বা তেওঁৰ পৰিয়ালৰ কোনো সদস্যৰ নামত ১ বিঘাতকৈ কম কৃষিভূমি  আছে আৰু খেতিৰ বাহিৰে আন কোনো জীৱিকাৰ উপায় নাই।

উপাৰ্জনকাৰী পুত্ৰ বা কন্যা (বিবাহিত কন্যা বাদ দি) নথকা কোনো খিলঞ্জীয়া বিধৱা এগৰাকীক এনে সুবিধা প্ৰদান কৰিলে খেতিক জীৱিকাৰ উৎস হিচাপে ল'বলৈ মনস্থ কৰে।

এগৰাকী খিলঞ্জীয়া অবিবাহিত মহিলা, প্ৰতিবন্ধী ব্যক্তি, কৃষিক জীৱিকা নিৰ্বাহৰ মাধ্যম হিচাপে গ্ৰহণ কৰিবলৈ আগ্রহী আৰু দক্ষ।

গ্ৰাম্য বসতিযুক্ত ভূমি:

সমগ্ৰ ৰাজ্যৰ যিকোনো ঠাইতে নিজৰ পৰিয়ালৰ কোনো সদস্যৰ নামত গৃহভূমি নথকা ৰাজ্যৰ প্ৰতিটো খিলঞ্জীয়া পৰিয়ালক   ১বিঘাকৈ  উপযুক্ত গৃহভূমি আবণ্টন কৰিব পাৰিব।

চহৰত বসতি স্থাপন:

১) এজন খিলঞ্জীয়া ব্যক্তি, যাৰ নামত বা পৰিয়ালৰ নামত ৰাজ্যত কোনো গৃহভূমি নাই তেনেক্ষত্ৰত তেওঁ গুৱাহাটী চহৰত বা নগৰ অঞ্চলত মাটি লাভৰ যোগ্য হ’ব পাৰেপাৰে,  যদিহে-

     ক) এনে ব্যক্তিয়ে নিজৰ বৃত্তি/ সেৱা অনুসৰি গুৱাহাটী চহৰ বা সেই নগৰ অঞ্চলত বাস কৰাটো বাধ্যতামূলক।

     খ) গুৱাহাটী চহৰত / অন্যান্য চহৰত মাটি ক্ৰয় কৰিবলৈ সামৰ্থবান নহয় বুলি ন্যায্যতা প্ৰদান কৰিবলৈ তেওঁৰ ওচৰত উপযুক্ত কাৰণ  আছে।

২) ২০০১ চনৰ ২৮ জুন তাৰিখৰ পৰা বা তাৰ আগৰ পৰা চৰকাৰী ভূমিত অবিৰতভাৱে কাৰ্য্যনিৰ্বাহ কৰি থকা  আৰু যোগ্য বুলি বিবেচিত এজন খিলঞ্জীয়া ভূমিহীন  ব্যক্তিক, গ্ৰাম্যাঞ্চলত মাটি থকা নিৰ্বিশেষে, গুৱাহাটী চহৰৰ ক্ষেত্ৰত সৰ্বাধিক ১কথা-৫লেছা আৰু অন্যান্য চহৰৰ ক্ষেত্রত বসতিৰ বাবে ১কথা- ১০ লেছা জমি এককালীন পৰিমাপ হিচাপে প্ৰদান কৰা হয় । 

সমৰ্থনকাৰী নথিপত্ৰসমূহ:

১) টৌজী বাহিৰা ৰচিদ (যদি আছে)/বেদখলী জৰিমনা পৰিশোধ ৰচিদ (যদি আছে)।


নিৰ্ধাৰিত সময়সীমা : ৫ আগষ্ট, ২০২৩


মাচুল:

১) ব্যৱহাৰকাৰী মূল্য- ৫০ টকা

২) সেৱাৰ মূল্য (পি.এফ .চি/চি.এছ.চিৰ মাধ্যমেৰে) :৩০ টকা

৩)  ছপা মুল্য  (পি.এফ .চি/চি.এছ.চিৰ মাধ্যমেৰে কৰা যিকোনো মুদ্ৰণৰ ক্ষেত্ৰত )- প্ৰতি পৃষ্ঠাত ১০ টকা

৪) স্কেনিং মুল্য (পি.এফ .চি/চি.এছ.চিত স্কেন কৰা নথিপত্ৰৰ ক্ষেত্ৰত)- প্ৰতি পৃষ্ঠাত ৫ টকা